Opieka nad psem

Jak zapobiegać brzydkiemu zapachowi u psa?

Jak zapobiegać brzydkiemu zapachowi u psa?

Czy Twój futrzany przyjaciel nie pachnie tak jak powinien? Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak pot, brud lub problemy grzybicze. Jeśli wykluczy się, że cierpi na jakąś chorobę skóry, to najprawdopodobniej taplał się tam, gdzie nie powinien. W takim przypadku należy go dobrze wyczyścić.

Dbaj o czystość pyska i uszu swojego psa

Pysk i uszy to dwa obszary, które zazwyczaj wytwarzają nieprzyjemny zapach u psów. Stała higiena w tych miejscach przegoni smród, ale jaki jest najlepszy sposób na to? Zobaczmy.

Czyszczenie wnętrza uszu psa

Należy pamiętać, że uszy są bardzo delikatnym punktem, więc trzeba je czyścić ostrożnie:

Najpierw należy zaopatrzyć się w sterylny gazik. Można je znaleźć w każdej aptece.
Przykryj palec gazą. Następnie należy włożyć go do kanału słuchowego psa bardzo ostrożnie i bez naciskania.
Obracaj palec bardzo powoli, aby spróbować oczyścić wewnętrzne ścianki ucha.
Powtórz czynność z nowym kawałkiem gazy po drugiej stronie.

Najczęściej popełniane błędy przy wychowywaniu psów

Innym ważnym punktem jest pysk, ponieważ psy wykorzystują tę część ciała do badania otoczenia.

Usta o świeżym oddechu

Jama ustna jest szczególnie nieprzyjemnie pachnącą częścią ciała. Kiedy zęby psa nie są szczotkowane, odkłada się kamień nazębny, który powoduje wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby uniknąć nieświeżego oddechu. Najłatwiej jest kupić jakąś konkretną pastę do zębów dla psów lub stworzyć domową z sody oczyszczonej i pietruszki. Do czyszczenia zębów możesz użyć szczoteczki, której już nie używasz lub zrobić to własnymi palcami. Tak czy inaczej, nie zapomnij o ustaleniu codziennej lub tygodniowej rutyny. To pomoże Ci oczyścić ich usta, jak również wygładzić ich sierść.

Regularne szczotkowanie pozwala uniknąć przykrych zapachów.

Prawidłowe szczotkowanie jest niezbędne w pielęgnacji psów. Usuwa to martwe włosy i pomaga pozbyć się kurzu i brudu, który może się nagromadzić po spacerze lub pracowitym dniu. Oprócz czyszczenia można pozbyć się plątaniny i węzłów, czyli miejsc, w których brud gromadzi się najbardziej. Ale przede wszystkim, rytuał szczotkowania wzmocni więź między Tobą a Twoim futrzanym towarzyszem.

Jednak przed wprowadzeniem tej rutyny ważne jest, abyś wiedział jaki rodzaj sierści ma Twój pies i dowiedział się, jaki rodzaj szczotki najlepiej nadaje się dla jego rasy. Należy również uważać podczas kąpieli, ponieważ jeśli przesadzisz, może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Unikaj nadmiernego kąpania psa

Kąpiele są konieczne, aby utrzymać futrzaka w czystości, ale uważaj, bo nie należy z nimi przesadzać. Psy mają w swojej skórze naturalny olej, który chroni je przed środowiskiem. Jeśli będziemy je kąpać zbyt często, uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego i zaczną gorzej pachnieć. W przypadku, gdy brud zebrał się w konkretnym miejscu jego ciała, możemy użyć wilgotnej szmatki.