Opieka nad psemTresura

Najczęściej popełniane błędy przy wychowywaniu psów

Najczęściej popełniane błędy przy wychowywaniu psów

1. Zaniedbywanie higieny

Szczotkowanie ich futra jest konieczne nie tylko po to, aby utrzymać je w czystości i rozplątać jeśli jest długie, ale także korzystnie wpływa na jakość ich skóry. Oczy, zęby i uszy powinny być również regularnie czyszczone, aby zapobiec infekcjom. Te rutynowe czynności pozwolą Ci zaoszczędzić więcej niż jedną wizytę u weterynarza.

2. Pozwolenie im jeść jakiekolwiek jedzenie

Czy wiesz, że niektóre produkty spożywcze są toksyczne dla psów? Niektóre z nich co więcej, w dużych dawkach mogą być śmiertelne, dlatego najrozsądniej i najzdrowiej jest, aby Twój pupil jadł tylko karmę odpowiednią dla jego rasy i wieku. Jeśli wolisz, aby jadł to, co dla niego ugotujesz, upewnij się, że nie zawiera m.in. soli, cebuli, czosnku, zielonych pomidorów czy cytrusów.

Cebula i czosnek zawierają allicynę, substancję, która może prowadzić do anemii hemolitycznej. Jej objawy to żółtaczka, zmiana zabarwienia błon śluzowych psa lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Czekolada, kawa i herbata zawierają metyloksantyny, które mogą uszkodzić ich nerki, a także centralny układ nerwowy.

Sól sprzyja odwodnieniu i pogarsza stan serca i nerek. Niewskazane są również winogrona, czereśnie i grzyby. Pozwalając mu na spożywanie ludzkiego pokarmu spowoduje, że przybierze na wadze. Nadwaga i otyłość zmniejszają jego długowieczność, predysponując go do patologii wieńcowych, cukrzycy i zwyrodnień stawów.

3. Nieszczepienie ich lub nieaktualizowanie planu szczepień.

Niezbędne jest szczepienie szczeniąt i osób dorosłych, które nie były szczepione w dzieciństwie. Niektóre choroby, takie jak nosówka i parwowiroza, mogą być śmiertelne dla psów. Po otrzymaniu szczepień w dorosłym życiu to lekarz weterynarii decyduje o tym, które szczepionki i jak często należy podawać.