Sierść

Siwienie psów. Kiedy się pojawia i co oznacza?

Siwienie psów. Kiedy się pojawia i co oznacza?

Czy wiesz, że psy również siwieją? Często jest to po prostu kwestia wieku. Jednak, gdy pojawia się to u młodych psów, nie należy tego ignorować.

Kiedy pojawiają się pierwsze siwe włosy?

Włosy barwią się dzięki melaninie, pigmentowi, który jest wytwarzany w każdym mieszku włosowym i jest obecny również u ludzi. Gdy dochodzi do zaburzeń w produkcji tego związku, pojawiają się dobrze znane siwe włosy. Z wiekiem sierść psa może zacząć siwiec. Zazwyczaj dzieje się to po siedmiu lub ośmiu latach życia, czyli wtedy, gdy pies przechodzi od bycia dorosłym do starego psa – jeśli jest to duża rasa.

Jednak w niektórych przypadkach pojawiają się one znacznie wcześniej. Już w wieku jednego lub dwóch lat można zauważyć pierwsze siwienie. Co jest przyczyną tej oznaki przedwczesnego starzenia się?

Masz psa? Nie zapomnij o odrobaczaniu i ćwiczeniach fizycznych

Siwe włosy mogą pojawić się z różnych powodów, dlatego należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród głównych z nich wyróżniają się następujące:

Wiek i genetyka psa. U starszych psów są to dwa najczęstsze powody pojawienia się siwych włosów. To normalne, że z biegiem lat organizm psa nie funkcjonuje już tak samo jak za młodu. Wraz z siwymi włosami pojawiają się inne oznaki starzenia się, takie jak zmniejszona zwinność lub zdolność koncentracji, trudności w tresurze i socjalizacji.

Gdzie pojawiają się pierwsze siwe włosy?

Pierwsze siwe włoski skupiają się zwykle przede wszystkim na pyszczku, brwiach, wokół oczu i w innych miejscach twarzy. Stopniowo mogą one stać się widoczne na innych częściach ciała psa. Jeśli widzisz, że twój futrzany przyjaciel nagle zaczyna być dużo bardziej siwy niż był dotychczas, zwróć na to uwagę.

Nie zapominaj, że niektóre problemy zdrowotne są ściśle związane z lękiem, więc byłoby wskazane, aby skonsultować się z weterynarzem, jeśli początek jest bardzo szybki lub wczesny. Jeśli potwierdzi się, że pies cierpi z powodu stresu lub fobii, które sprawiają, że jest nerwowy, Twoim następnym celem powinno być pomóc mu się zrelaksować, aby nie był w stanie ciągłego napięcia.

Ćwiczenia i przytulanie będą niezbędne, aby pomóc mu pokonać blokady. Możesz również spróbować technik takich jak tapping czy aromaterapia. W każdym razie, pamiętaj o jednym: przedwczesne starzenie się psa nie jest normalne, a zatem ważne jest, aby określić, co jest problemem.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz