Tresura

Dlaczego pies jest agresywny?

Dlaczego pies jest agresywny?

Zwierzęta nie zawsze zachowują się w taki sposób, jak chcą ich opiekunowie. Mózg szczeniaka jest bardzo chłonny i pies w wieku kilku miesięcy może nauczyć się najwięcej. Kiedy właściciel nie zadba o naukę prawidłowych zachowań, to zwierzak może cierpieć na fobie dźwiękowe, albo zachowywać się agresywnie. Na wychowanie psa mają też wpływ traumatyczne przeżycia i krzywdy jakie wyrządzili mu ludzie. Agresja nie powinna być wyrokiem dla psa, ponieważ w wielu przypadkach można oduczyć zwierzaka negatywnych zachowań.

Ból i choroba jako przyczyna agresji

Często opiekunowie zgłaszają się do behawiorystów z agresywnymi psami. Niektóre zwierzaki nie są młodymi szczeniakami, które od początku wykazywały zachowania agresywne. Niekiedy są to psiaki wcześniej spokojne i nie sprawiające problemów. Jeśli pies był uległy i nagle zaczyna gryźć dzieci, albo dorosłych, to może oznaczać, że ma problemy ze zdrowiem. Czasami taki jest od małego i np. nie chce chodzić na smyczy. W takim przypadku warto zastosować wskazówki, aby nauczyć psa chodzenia na smyczy.Choroby, a szczególnie schorzenia neurologiczne mogą prowadzić do zachowań agresywnych. W związku z tym warto zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii i gruntownie go przebadać.

Jednostki chorobowe prowadzące do agresywnych zachowań:

  1. zmiany rozrostowe w układzie nerwowym,
  2. zwyrodnienia stawów powodujące ból,
  3. demencja starcza,
  4. choroby zakaźne np. wścieklizna.

Zaburzenia behawioralne powodujące agresje

Zwierzęta uczą się prawidłowych i nieprawidłowych zachowań już w wieku szczenięcym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niewinne zabawy z psem, kiedy zwierzak gryzie po rękach, albo drapie, mogą prowadzić do poważnych zaburzeń i agresji. Kluczowe jest, aby przed wzięciem szczeniaka do domu przeczytać jak można się z nim bawić i jak uczyć go pozytywnych zachowań. Jeśli mimo przygotowania opiekun nie radzi sobie ze zwierzakiem, to powinien udać się z pupilem do psiego przedszkola lub behawiorysty.

Traumatyczne przeżycia

Niektóre psy nie miały szczęścia i trafiły na nieodpowiednich ludzi. Zwierzaki, które były bite, straszone, przeganiane mogą bać się człowieka i reagować agresją na próby nawiązania jakiegokolwiek kontaktu. Często opiekunowie zwierzaków adoptowanych ze schroniska, albo przygarniętych z ulicy mają problemy z agresją u swoich pupili. Przykrych doświadczeń nie da się wymazać z psychiki zwierzęcia, ale można budować pozytywną więź z pupilem i co raz bardziej oswajać go z dotykiem, chodzeniem na smyczy czy zabawą. W przypadku psów po przejściach terapia z behawiorystą może trwać nawet rok lub dłużej, ale efekty zwykle są pozytywne.